Pompa ciepła: nowoczesne źródło ogrzewania w Twoim domu - villaart.pl

Pompa ciepła: nowoczesne źródło ogrzewania w Twoim domu

Budując dom musimy podjąć wiele ważnych dla nas kwestii. Jedna z nich jest odpowiedź na pytanie: jakie ogrzewanie zastosować w naszym domu? Obecnie na rynku istnieje kilka różnych możliwości. Coraz większą popularność zyskują sobie odnawialne źródła energii, a w szczególności pompy ciepła. Jeśli szukamy informacji na temat pompy ciepła Pomorze, oceńmy co wyróżnia je na tle innych urządzeń ciepłowniczych, oraz na czym polega ich działanie?


Co to jest pompa ciepła?


Kiedy chcemy odpowiedzieć na pytanie, jak działa pompa ciepła, wyobraźmy sobie urządzenie będące odwróconą lodówką. W taki właśnie uproszczony sposób możemy przedstawić działanie pompy ciepła. Jest to urządzenie cieplne, które wymusza przepływ ciepła z obszaru o zimniejszej temperaturze do obszaru cieplejszego. Proces występuje dzięki pobieranej z zewnątrz energii mechanicznej lub cieplnej. W związku z powyższym jest energooszczędnym i ekologicznym źródłem ciepła, wykorzystującą do działania energię odnawialną.


Rodzaje pomp ciepła


Wyróżniamy kilka typów pomp ciepła. Najpopularniejsze to pompy ciepła gruntowe i pompy ciepła powietrzne.


Pompy gruntowe swoje dolne źródło ciepła mają w gruncie. Wykazują się większą sprawnością, niż pozostałe, jednak do ich montażu niezbędne do wykonania się odwierty gruntowe na działce. Pompy ciepła powietrzne działają z nieco niższą sprawnością, jednak są sporo tańsze w zakupie i nie wymagają odwiertów w ziemi. Wiele zależy również od terenu i lokalizacji naszej nieruchomości. Ponieważ im zimniejszy obszar tym mocniejsza pompa jest potrzebna. Zdecydowanie warto zainwestować w gruntową pompę ciepła na terenach wysokogórskich, lub na przykład tzw. polskim biegunie zimna - Podlasiu. Dla powietrznej pompy ciepła Pomorze będzie odpowiednim regionem, ponieważ warunki tam panujące oznaczają nieco łagodniejsze zimy i mniejsze zapotrzebowanie na ciepło.


Sprawność pompy mierzymy we współczynniku COP. Im jest on większy tym sprawność pompy wyższa, co oznacza tańszą eksploatacje urządzenia. Moc pompy również dostępna jest w wielu wariantów, od kilku do kilkudziesięciu kW.


Jeżeli interesuje nas zakup określonego urządzania, warto poszukać pompy ciepła Pomorze i udać się do specjalistycznego sklepu w regionie, gdzie mogą nam dobrać odpowiedni sprzęt do naszego domu.

Słowa kluczowe:pompa ciepła,